Hornické dny a Hornoměstské hody 2018

V kategorii Aktuálně

V sobotu 21. července 2018 se ve spolupráci s Hornickým spolkem Horní Město, z.s. po roční pauze opět mimořádně otevírá hornoměstské podzemí, a to v rámci 6. ročníku Hornických dnů a jubilejního 20. ročníku tradičních hodů. Bude možné navštívit Staré patro a Petrův obzor, a pokud to podmínky dovolí, tak i zčásti odvodňovací štolu Antonína Paduánského. V tento den se stane hornoměstské podzemí jedinou přístupnou důlní expozicí v Moravskoslezském kraji upomínající zašlou slávu rudního dolování.

Petrův okruh se nachází v hloubce cca 45 m pod centrem obce. Celkově bude možné spatřit cca 200 m chodeb a pro jeho návštěvu je třeba zdolat dvacetimetrový prudký úsek vybavený žebříky. Na Petrově okruhu je možné vidět jednak středověké dobývky, ale i chodby z průzkumu z 50. let 20. st. Je možné rovněž spatřit torzo historického rumpálu a komín směřující až na úroveň štoly Antonína Paduánského. Staré patro, Petrův okruh a štola Antonína Paduánského reprezentují středověkou část hornoměstského podzemí jako pozůstatek po dolování stříbrných rud v této oblasti. A tak je možné spatřit stopy po sázení ohněm, stejně tak jako chodby nesoucí známky používaní želízka a mlátku.

Návštěva podzemí je možná nově mimořádně již v pátek 20. července od 16.00 do 20.00 hod. a poté oficiálně v sobotu 21. července od 8.00 do 16.00. hod. Pevná obuv je nutností, stejně tak jako oblečení na převlečení. Návštěvníci budou vybaveni helmami a svítilnami a prohlídka bude probíhat za účasti členů místního hornického spolku.

Můžete si také přečíst...

POZVÁNKA: Hornoměstské podzemí se otevírá veřejnosti

19. a 20. července 2019 se opět po roční pauze mimořádně otevírá hornoměstské podzemí. Z technických důvodů bude vynechána

Read More...

Větrací komín K2

Komín byl vyražen jako větrní z 1. patra, prvních 15 m byl ražen pod úhlem cca 40°, dále pak

Read More...

Stručná historie dobývání Pb-Zn rud v Horním Městě po r. 1945

Po skončení 2. světové války došlo ke změnám ve vývoji těžebního průmyslu. Ke změně došlo v důsledku soustředění sovětského

Read More...

Zanechte odpověď:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Mobile Sliding Menu